2014-05-22 10:05:06

Rijeka se spaja s morem uz Fiumare i Eko RiMar

Kao svojevrsna priprema i najbolji uvod u Festival Fiumare, ali i brojna druga događanja koja slijede tijekom ljeta, 23. svibnja sudjelovalo smo u akciji čišćenja podmorja Riječke luke, Eko RiMar 2014. Akcija  se održala u  vremenu od 16 do 20 sati na potezu od Adamićevog gata preko Gata Karoline Riječke, duž Rive Boduli do Putničkog terminala, a sudjelovali su 20-ak ronilaca iz Hrvatske, Italije i Slovenije, kao i 30-ak volontera na kopnu i naravno učenici naše škole uz profesorice Maricu Kučan i Jadranku Reggianini.

            

Danas 20. svibnja je prigodno na brodu Marina predstavljeno sada već 3. izdanje Kvarnerskog festivala mora i pomorske tradicije Fiumare, koje će se održati od 28. svibnja do 4. lipnja, te ekološka akcija čišćenja mora Eko RiMar, najavljena za 23. svibnja.

 

 

Ova dva morska projekta najavili su predstavnici brojnih organizatora i institucija koje sudjeluju u njihovoj realizaciji – Petar Škarpa, direktor Turističke zajednice grada Rijeke, Marko Filipović, zamjenik gradonačelnika Grada Rijeke, Gerhard Lempl, pročelnik Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije, Andrija Vitezić, pročelnik Odjela gradske uprave za poduzetništvo Grada Rijeke, kapetan Darko Glažar iz Lučke kapetanije Rijeka, Goran Lajnert, pomoćnik ravnatelja za pravne i kadrovske poslove i Nikša Komadina, rukovoditelj sektora za komercijalno-operativne poslove Lučke uprave Rijeka, Ferdo Hitrec iz Udruge ronilačkih centara Primorsko-goranske županije „Kvarner Diving“, u ime organizacijskog odbora Festivala Fiumare Robert Mohović i Nedo Pinezić, Borut Kružić iz Prirodoslovnog muzeja Rijeka te Tea Perinčić, ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka. 


Kao svojevrsna priprema i najbolji uvod u Festival Fiumare, ali i brojna druga događanja koja slijede tijekom ljeta, 23. svibnja organizira se akcija čišćenja podmorja Riječke luke, Eko RiMar 2014. Akcija će se u vremenu od 16 do 20 sati provesti na potezu od Adamićevog gata preko Gata Karoline Riječke, duž Rive Boduli do Putničkog terminala, a sudjelovati će 20-ak ronilaca iz Hrvatske, Italije i Slovenije, kao i 30-ak volontera na kopnu. Cilj akcije je očistiti najvitalnije dijelove Riječke luke od krupnog otpada, te na taj način doprinijeti kvalitetnijem ugođaju šetnje uz samo more. Organizatori akcije su Turistička zajednica grada Rijeke i Udruga ronilačkih centara Primorsko-goranske županije „Kvarner Diving“ uz suorganizatore Lučku kapetaniju Rijeka i Lučku upravu, uz pomoć Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke, Pomorske policije, Dezinsekcije Rijeka, Javne vatrogasne postrojbe grada Rijeke, Luke Rijeka, Rijeka prometa, Čistoće, Ekološke udruge za čišćenje „Obala naših unuka“ i Pomorske škole Bakar. 

 

 

 


Kvarnerski festival mora i pomorske tradicije Fiumare, pokrenut prije tri godine zaslugom neumornih entuzijasta - zaljubljenika u more i pomorsku tradiciju, ove godine nudi još bogatiji program. Nakon početaka uz Mrtvi kanal i Verdievu ulicu kao mjesta svakodnevnog intenzivnog trgovačkog prometa u prošlosti, Festival je proširen na niz lokacija – Korzo, ribarnica, putnička luka i Riva Boduli, akvatorij Riječke luke, Pomorski fakutet, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja, Prirodoslovni muzej te Muzej grada Rijeke. Prezentacijom tradicijskih barki na Korzu i svečanim otvorenjem ispred HNK Ivana pl. Zajca i službeno će započeti 8 dana programa vezanih uz more – predstavljanje autohtonih proizvoda, radionice pomorskih i ribarskih vještina, izložbe, predavanja, organizirani razgledi povijesnih lokacija, regate, burza nautike, ribolovni kup... Da sve bude zaokruženo i gastronomskim delicijama pobrinut će se manifestacija RI gastro - Srdela je IN / Tjedan trešanja, koja će se u isto vrijeme održavati u ugostiteljskim objektima. Festival Fiumare ove godine ima i svoj pretprogram i to 25. svibnja u Fužinama na 2. jezerskoj regati tradicijskih barki na jedra, na kojoj će se promovirati Festival i njegovi programi. 

Po prvi se puta ove godine kao usporedna manifestacija organizira i Festival mediteranske pomorske baštine, u trajanju od 28. do 31. svibnja u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja. Želja iza te nove inicijative je upotpunjavanje programa Festivala Fiumare predstavljanjem pomorske baštine mediteranskih zemalja i regija čiji su muzeji članovi Foruma Udruženja pomorskih muzeja Mediterana. Uz stručne rasprave na teme pomorske baštine organizirat će se i prezentacije baštine za javnost kako bi se populariziralo njezino značenje kao i važnost njezina očuvanja. 

 

 


Organizatori Kvarnerskog festivala mora i pomorske tradicije Fiumare su Turistička zajednica grada Rijeke, Grad Rijeka - Ured Grada i Odjel gradske uprave za poduzetništvo, Primorsko-goranska županija - Ured županije, Upravni odjel za pomorsko dobro, promet i veze, Upravni odjel za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj i Upravni odjel za kulturu, sport i tehničku kulturu te Lučka uprava Rijeka. Suorganizatori Festivala su Udruženje pomorskih muzeja Mediterana, MO Luka, Lučka kapetanija Rijeka, Pomorski fakultet u Rijeci, Pomorska škola Bakar, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Prirodoslovni muzej Rijeka, Muzej grada Rijeke, Koordinacija udruga za očuvanje pomorske, ribarske i brodograđevne baštine Kvarnera i Istre, Udruga „Pro torpedo“, ŠRD „Luben“ Rijeka, Jadrolinija Rijeka, Luka Rijeka, ID Riva Tours, JPS Rijeka, Cropilot Rijeka, Dezinsekcija Rijeka, Katedra Čakavskog sabora Općine Mošćenička Draga, Udruga Naš Lovran – „Lovranska lantina“, ŠRD „Škarpina“ Nerezine, JK „Plav“ Krk i „Kuća o batani“ Rovinj te turističke zajednice Kvarnera, Kostrene, Bakra, Kastva, Mošćeničke Drage, Malinske-Dubašnice, Krka, Lovrana, Opatije, Fužina, Lokvi, Delnica, Vrbovskog, Čabra, Brod Moravica, Mrkoplja, Ravne Gore i Skrada.

 

 

 


Pomorska škola Bakar